1B2A6118 (kopie).jpg

Polární road trip Norsko 2022

19.02.2022 - 28.02.2022 (10 dní)
Kapacita - 25 míst, volných - 0 (5 karavanů)

CENA
18.000,- Kč + 5000,- Kč vratná kauce

"Kdo neviděl polární záři, ještě nemůže zemřít!" 

REZERVOVAT A ZAPLATIT MÍSTO

Kudy pojedeme?

Snímek obrazovky 2022-01-19 v 11.55.26.png

V termínu 19.02.2022 - 28.02.2022 mám v plánu vyrazit do Norska na lov zážitků, pohlednicových vyhlídek a také polární záře. Vyrážet budeme karavanem pro 5 lidí z Prahy. Přesný čas a místo odjezdu ještě doplním stejně jako podrobnější plán cesty. 
 
Co vše zahrnuje cena?
Cena zahrnuje pronájem karavanu, všechny možné dálniční poplatky, pohonné hmoty, trajekty, poplatky za parkování v kempech. Jídlo v ceně není, řeší si ho každý sám, ale po zkušenostech z minula vím, že se většinou nakoupí část potravin společně a cena se rozpočítá mezi lidi. Tuhle část nechám na vývoji podle situace. 

Vratná kauce
Částku 25.000,- Kč zaplatím za každý vůz, který si vypůjčíme. Jedná se o kauci, kterou platím navíc za půjčení a jde o částku, která se používá v případě dopravní nehody na úhradu vzniklých škod. Složíme se na ni samozřejmě všichni a po ukončení výletu a odevzdání všech vozů Vám každému částku samozřejmě hned vrátím. Tedy pokud to někdo nezboří.

Spaní
V každém karavanu jsou 4 postele a to znamená, že 1 vždy bude muset ležet v uličce na zemi, což předpokládám není problém. Samozřejmě prioritně ženy budou mít místa v posteli a v každém autě bude 1 z mužů ležet na zemi abychom se tam vešli. 


Proč karavan?
Cestování letadlem je fajn, ale jste limitovaní časem odletu, příletu a z výšky nic nevidíte. Karavan je sice mnohem zdlouhavější, ale za to po cestě uvidíte místa, o kterých se Vám ani nesnilo. Můžete kdykoli zastavit, podívat se na ně, nasát atmosféru, udělat si fotku pro maminku, tatínka nebo babičku s dědou. Spát můžeme u jezera, v horách, u obřích vodopádů, s polární září na obzoru a hlavně budeme mít ZÁŽITKY! A o tom přece cestování je ne? 

Co je v autech za vybavení?

V každém autě jsou 4 povlečené postele s polštáři. V některých se jich dá udělat i 5, takže jeden z Vás bude mít karimatku pro případ, že by bylo potřeba spát i v uličce na zemi. Dále sprcha, umyvadlo, WC, lednice s mrazákem, plynový sporák s dřezem, sklenice, talíře, hrnce, příbory, vodní nádrž na 100 l, plynové lahve na vytápění interiéru, ohřev vody a chod lednice.Zásuvky jsou v každém autě, ale fungují pouze ve chvíli, kdy je auto zaparkované a připojené v kempu na 230V pomocí kabelu. V případě, že připojené je dobré mít měničku napětí z 12V na 230V abyste si mohli nabíjet mobily i mimo kemp. Baterie v autě nějakou kapacitu má, dobíjí se při jízdě nebo solárními panely, ale není bezedná, takže notebooky nechte raději doma. USB jsou v každém autě taky, ale omezený počet a pro 5 lidí najednou to nevystačí. Takže se domluvte mezi sebou a jednu měničku napětí na auto a prodlužovačku s více zásuvkami si přibalte sebou. Myslete prosím na to, že Vás v každém autě je 5 a prostor je docela stísněný. Pokud si každý vezmete hromadu oblečení, vybavení, bot atd. bude prostor ještě stísněnější. Čím méně věcí si sebou budete brát, tím lépe. Podrobné instrukce jak obytňáky používat pak dostanete na místě při jejich přebírání.   

Chtěli bychom se přidat s vlastní obytkou
Omlouvám se, ale s vlastní obytkou si budete muset udělat vlastní výlet. Omezení počtu vozů není pro nic za nic. Kdyby nás ve finále jelo 10 aut, téměř nikde nezaparkujeme a starat se o tolik lidí by bylo už opravdu nad moje síly.

 
Kudy pojedeme? (viz. videa níže)
Hlavním cílem celého výletu je pozorování polární záře a návštěva těch nejkrásnějších míst (národní park Svartisen s ledovcem, vyhlídka ReinebringenPreikestolen, Trolltunga, Lofoty, jedny z největších vodopádů Langfossen, Latefossen světa a další... ), které za tu dobu stihneme. Březen je naprosto ideální, protože tou dobou na severu bývá vidět polární záře snad nejsilněji v roce a navíc nebývá taková oblačnost jako například od prosince do února. Polární záře bude vidět téměř po celou dobu, co se budeme pohybovat v Norsku, takže ji uvidíme určitě mnohokrát a v různých intenzitách. Dále pojedeme přes jedny z nejdelších mostů světa, které spojují pevninu Dánska se Švédskem a přes divokou Norskou přírodu viz mapka nahoře.

Vybavení?
Budete potřebovat určitě teplé oblečení. Karavan je sice vyhřívaný i večer, ale když budeme koukat venku na polární záři, bude při tom pravděpodobně pořádná zima. Všem, kdo si nejsou jistí výběrem oblečení, počítejte s tím, že teploty se budou pohybovat nad, ale i pod bodem mrazu, takže si podle toho přibalte co uznáte za vhodné. Těm, kteří neví jak se vrství oblečení doporučuji přečíst tento článek. Mohlo by Vám to hodně pomoci. Na spaní si určitě vemte spacák. Karimatku si bude brát vždy pouze jeden do karavanu a to ten, co bude spát v uličce. Nezapomeňte si přibalit i nesmeky nebo nějaké obdobné protiskluzové návleky. Jedeme tam v zimě, takže se můžou hodit.

Jídlo
Jídlo si řeší každý po vlastní ose. Osobně doporučuji nakoupit si od https://www.expresmenu.com/. Minulé Norsko jsem na něm bez problémů vydržel 3 týdny a na jeho přípravu Vám stačí jeden jediný ešus, lžíce a nějaká příloha (rýže, těstoviny, brambory,...). Takže nezababráte hromadu nádobí a jídlo stačí jen ohřát.

Můžu si vzít psa?
Je mi líto, ale psy dovolené nemáme, takže budete muset zajistit hlídání.

Whatsapp
Před cestou pro Vás vytvořím skupinu na WhatsAppu, která bude sloužit pro komunikaci mezi všemi účastníky výpravy. Můžete si v ní navzájem posílat různé tipy na cesty, ale také Vám do ní budu před cestou posílat důležité informace.


Co na to Covid?
To budu zjišťovat znovu podrobně v březnu, protože se to všude ve světě neustále mění. Nicméně četl jsem si Norské vládní nařízení a ptal se mnoha lidí, kteří přes Norské hranice jezdí a nebo tam přímo žijí. Aktuálně platí, že po vstupu na území Norska nemusí do žádné karantény ti, kteří jsou očkovaní nebo ti, kteří v posledních 6-ti měsících prodělali Covid a mají na to papír od doktora. Pokud nás na hranicích budou stavět, budou chtít vidět tyto dokumenty a možná budeme dělat i antigen. Jestli nejste očkovaní, ale chcete jet taky, klidně můžete, ale je to na Vaše vlastní riziko. Pokud nás zastaví na hranicích a budou chtít abyste šli do karantény, pokračujeme bez Vás. Mi osobně je úplně šumák jestli máte tečku nebo ne, ale nemusí to být jedno norům. Buď to vyjde nebo ne. Je to 50:50, že nás budou vůbec stavět, protože kontroly jsou jen namátkové. Oficiální vládní nařízení ohledně cestování do Norska najdete tady.

Zrušení termínu
Pokud se na termín přihlásíte, zaplatíte a pak to zrušíte, sháníte za sebe náhradu, jinak peníze nevracím. Chápu, že e občas může komukoli cokoli přihodit, ale my za to nemůžeme a nebudu celé skupině zvedat cenu jen proto, že jeden z Vás z nějakého důvodu nemůže. Samozřejmě Vám s tím mohu pomoct na svém Instagramu formou příspěvku na stories a taky napíšu zprávu na Whatsapp. Vynasnažím se Vám pomoct, ale očekávám, že když už mi přiděláte starost navíc, budete féroví a přiložíte ruku k dílu taky. Být Vámi nespoléhám jen na mé sociální sítě. Prozatím to vždy vyšlo a termíny se naplnily, ale pokud to jednou nevyjde,...

Alkohol a drogy
Alkohol si pijte jak chcete, to mi je jedno, ale jestli zjistím, že mi na výlety někdo tahá drogy počínaje marihuanou, dostane flákanec, sbalí si věci a jede na vlastní náklady vlakem domů. Samozřejmě na další výlety už v budoucnu nepojede.

Bude video a fotky?
Tak určitěéé :-D Bez fotek a videa se domů nevracíme :-) Beru foťák, dron, gopro atd. takže budeme mít všechny vzpomínky nejen v hlavě, ale i na fotkách a videu, které po návratu domů sestříhám ať máme na co vzpomínat doma :-) Fotku s polární září prostě musíme mít všichni! Bez ní se domů nevracíme :-D 

Kdybyste měli nějaké další dotazy, pište, volejte :-)