MŮJ PŘÍBĚH

Začínal jsem s obyčejným foťákem za pár korun a teď fotím s technikou za více než půl miliónu.

Pro ty úplně nejzvědavější z Vás jsem si připravil mimo povídání o focení, také pár vět o sobě. Takže můj příběh fotografa začíná...

Začátek kariéry

V roce 2007 se při mém studiu střední škole stala jedna životně důležitá událost, kterou dodnes považuji za prvopočátek mé fotografické kariéry. 

Spolužák Lukáš Lamich, se kterým jsem tenkrát seděl v lavici, přinesl na ukázku svou uměleckou tvorbu. Amatérské fotomontáže mladého studenta s nádechem streetového umění. Jeho práce se mi líbila natolik, že jsem se rozhodl něco podobného taky zkusit. Nejprve jsem se učil upravovat fotky svých přátel, ale časem už mi cizí fotky přestaly stačit a rozhodl jsem se fotit vlastní. Úplně první fotoaparát, se kterým jsem začínal byl Olympus C350 mých rodičů, který se tenkrát honosil rozlišením 3,2 Megapixelu.

c350-angle.jpeg
Canon_EOS_400D_with_lens.jpeg

Moje první zrcadlovka

V roce 2008 mi tátův kolega Zbyněk Vinkler zapůjčil svou zrcadlovku Canon 350D. Po první procházce přírodou jsem byl naprosto unešený z toho, jak obrovský rozdíl v kvalitě výsledných fotek mezi těmito dvěmi přístroji je. Jak si ale vydělat na vlastní? Otec mi domluvil brigádu u svého dlouholetého přítele Jaromíra Bajgara a začal jsem pracovat jako pomocný dělník na stavbách. Můj plat byl tenkrát 50,- Kč na hodinu a zrcadlovka, kterou jsem si chtěl pořídit, stála 16.000,- Kč. Za odpracované peníze jsem si koupil svou první zrcadlovku  Canon 400D vybavený setovým objektivem 18-55 mm. K tomu jsem začal číst také knihy a články na internetu věnující se focení.

První svatební focení

V roce 2010 mě oslovil jeden z mých přátel s dotazem zda-li bych mu nenafotil svatbu. Tenkrát jsem s obdobným focením neměl absolutně žádné zkušenosti, ale rozhodl jsem se jeho žádosti vyhovět a nafotit svou úplně první svatbu v životě. Velice rychle jsem zjistil, že mě focení svateb opravdu baví vzdělával jsem se v tomto směru i nadále.
 
Vytrvale jsem se začal učit jak se fotí svatby, které okamžiky jsou nejdůležitější a co k focení použít. Studoval svatební literaturu nejen českých, ale i zahraničních autorů. Díky vzdělání jsem se naučil jak svatbu nafotit tak, aby fotky v galerii nebyly jen nehybné a němé obrázky, ale aby uměly mluvit i přesto, že se nehýbou, nemají zvuk a dokázaly všem znovu připomenout atmosféru celého svatebního dne.   
Od své první svatby v roce 2010 do roku 2021 jsem měl možnost nafotit celkem 122 svateb nejen po celé České republice, ale také v mnoha dalších zemích Evropy včetně svatby na ostrově Madagaskar, jejíž ukázku můžete vidět ve svatební galerii.

Svatba-Veronika a Libor Zborilovi-20.11.2021 225.jpg
Vyjednavaü - Prob°haj°c° z†chrana - bez textu.jpg

Začátky reklamního focení

Existuje mnoho firem, živnostníků nebo umělců a ti mě už od roku 2011 velmi často oslovují když potřebují zviditelnit svůj produkt, službu nebo dovednost. Takoví lidé totiž musí nejprve klientům vysvětlit a ukázat co přesně nabízejí a proč by si měli zrovna jejich produkt nebo službu zakoupit. Když si budete chtít koupit nové auto, taky Vám nebude stačit pouhý text a vlastní fantazie. Jistě si raději zakoupíte něco, co si můžete nejprve prohlédnout než to, o čem jste si pouze přečetli.
 
Abych mohl všem těmto lidem vyjít vstříc, musel jsem své fotografické dovednosti značně rozšířit i o nové znalosti týkající se studiového, reklamního i filmového svícení. Učil jsem se svítit nejen lidi, ale také celé scenérie. Nejen jedním, ale rovnou několika zábleskovými světly a to i v kombinaci s trvalými. Úzce spojené s reklamním focením je také pózování lidí, emoce, psychologie nebo třeba marketing. To všechno a ještě mnohem více jsem se musel naučit proto, abych všem těmto lidem mohl spolehlivě pomáhat s jejich podnikáním. 

V roce 2007 moje životní kariéra fotografa začala pouhým focením přírody jako záliba. Dnes fotím svatby po celé Evropě a reklamy pro mezinárodní společnosti jako například Letiště Václava Havla, Leo Express, Policie České republiky nebo Nord Blanc. Ve všech výše zmíněných směrech se jako profesionální svatební a reklamní fotograf neustále vzdělávám a rozhodně s tím nehodlám přestat.

Protože práci, kterou jsem pro Vás udělal dnes, díky novým zkušenostem zítra dokážu udělat ještě lépe!

S pozdravem

Josef Marek

378B4361 copy.jpg